Jura Krakowsko-Częstochowska jest to przepiękna kraina o urozmaiconym krajobrazie z charakterystycznymi białymi ostańcami, bogata w zabytki architektury, cenna przyrodniczo i niezwykle atrakcyjna. Najbardziej charakterystyczne elementy krajobrazu Jury to warownie. W większości zostały wybudowane w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego w celu obrony obszarów przygranicznych. Obecnie pozostały po nich ruiny bądź fragmenty zamków, przysiadłe na jurajskich wzgórzach niczym orle gniazda. Stąd nazwa głównego czerwonego szlaku wiodącego poprzez Jurę od zamku do zamku- Szlak Orlich gniazd. Koniecznie musisz zobaczyć perełkę wśród zamków, którą jest Zamek w Ogrodzieńcu.
Główną atrakcją drugiego dnia będzie największy obszar lotnych piasków. Mowa tu oczywiście o Pustyni Błędowskiej, nazywaną również „Polską Sacharą”, która jest największą pustynią w Europie. Powierzchnia piasków wynosi 32 km2 (długość 8-9 km, szerokość 3-4 km). Kiedyś można tu było obserwować niezwykłe zjawiska fatamorgany. Obszar ten odznacza się specyficznym krajobrazem. Obecnie na części północnej pustyni gospodaruje wojsko, wykorzystując ten teren do ćwiczeń spadochronowych. Znajdują się tu również pozostałości bunkra z II wojny światowej. Warto zobaczyć to na własne oczy!
Nowego Sącza
Organizator wyjazdu zastrzega sobie prawo do zmian w programie zwiedzania, który może wyniknąć z indywidualnych życzeń danej grupy lub z niedostępności do tych miejsc.
Wyjazd z Nowego Sącza w godzinach rannych, przejazd na teren Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd, spacer po pustyni Błędowskiej. Następnie przejazd do Ogrodzieńca, zwiedzanie z przewodnikiem Zamku Ogrodzieniec (muzeum, sala tortur, zbrojowni) zajmującego ponad 3 ha powierzchni. Są to największe najlepiej zachowane ruiny zamku w Polsce. Przejazd do Podlesic, wyjście na Górę Zborów. Przejazd do Mirowa, zwiedzanie ruin gotyckiego Zamku Rycerskiego, będącego jednym z najstarszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Jest usytuowany w bardzo malowniczej okolicy – dookoła rozpościerają się tzw. Skały Mirowskie. Dodatkowo możliwość przejechania do Bobolic, zwiedzanie zamku w Bobolicach (dodatkowo płatne) lub sam spacer wokół zamku. W godzinach wieczornych przejazd do miejsca noclegowego, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Tarnowskich Gór, zwiedzanie podziemnych korytarzy Zabytkowej Kopalni Rud Srebrnonośnych oraz Sztolni Czarnego Pstrąga. Przejazd do Chorzowa. Spacer po Parku Śląskim – Park nazywany jest zielonymi płucami Górnego Śląska, gdzie znajduje się m.in.: galeria Rzeźby Śląskiej, Planetarium, Stadion Śląski, Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny. Dla chętnych wyjazd kolejką ELKĄ – jedną z największych atrakcji w Parku Śląskim. W godzinach wieczornych powrót do Nowego Sącza.